Uncategorized @fa, مقالات

بهترین زعفران ایران برای صادرات

فهرست مطالبی که مطالعه خواهید کرد

مقدمه

بهترین زعفران ایران برای صادرات چیست؟ بهترین زعفران صادراتی کدام است؟ قیمت این زعفران صادراتی چقدر است؟

اینها سوالاتی است که برای هر صادرکننده زعفران بوجود می آید و پاسخ به آن بسیار مهم است.

زعفران یکی از ارزشمندترین کالاهای صادراتی ایران محسوب می شود . دلیل آن هم قیمت بالا برای مقدار اندکی از آن است. زعفران به طلای سرخ معروف است و ارزش بالای این ادویه خوش رنگ، سختی های زیاد در فرآیند برداشت, فرآوری و خشک کردن آن است.

به طور کلی زعفران در دنیا بر اساس خشک شدن و شکل و اندازه کلاله های آن به انواع مختلفی تقسیم می شود و بر اساس نوع مصرف در کشورهای گوناگون دارای تنوع بسته بندی می باشد..

اما چیزی که مشخص است این است که بهترین و باکیفیت ترین انواع زعفران در صادرات استفاده می شود. بهترین کیفیت زعفران هم بر اساس میزان رنگدهی بالا و عطر و طعم آن مشخص می شود. از آنجا که عامل طعم، رنگ و عطر زعفران کاروتنوئیدهای موجود در کلاله قرمز آن است نتیجه می گیریم که زعفرانی که سفیدی کمتری داشته باشد قدرت رنگدهی بالاتری هم دارد.

اما برای آشنا شدن  با بهترین و پر سودترین زعفران برای صادرات و اطلاع از قیمت آن بهتر است ابتدا انواع آن را بشناسیم.

زعفران دسته یا دخترپیچ

زعفران از دو بخش ریشه به رنگ سفید و کلاله به رنگ قرمز تشکیل شده. در حالتی که کشاورز زعفران را همراه با ریشه از گل خارج می کند و این زعفران هارا کنار همدیگر قرار دهد تا به یک دسته زعفران تبدیل شود,به زعفران دسته می گویند. در قدیم یک نخ دور این دسته می پیچیدند و به آن دختر پیچ می گفتند.

زعفران دسته به خاطر اینکه ریشه همراه آن است عطر و بوی بسیار زیادی دارد و به همین علت مشتریان از اصل بودن زعفران مطلع می شوند. ولی در دنیا این نوع زعفران را کمترمی شناسند و دسته بیشتر در ایران کاربرد و مشتری دارد.

برای اطلاع از قیمت روز زعفران دسته اینجا کلیک کنید.

فروش عمده زعفران دسته کاویانی

زعفران دسته

زعفران ریشه

هنگامی که قسمت قرمز را جدا کنیم قسمت سفید رنگ آن باقی می ماند که به آن ریشه می گویند. باور مردم بر این است که عطر زعفران, بیشتر در ریشه آن است و این قسمت بیشتر در عطرسازی مورد استفاده قرار میگیرد.

برای اطلاع از قیمت روز ریشه زعفران اینجا کلیک کنید.

فروش عمده ریشه زعفران کاویانی

فروش عمده ریشه زعفران کاویانی

زعفران پوشال

اگر کشاورز ریشه سفید زعفران را از کلاله سه قسمتی قرمز جدا و خشک کند پوشال نام می گیرد. البته ویژگی بارز زعفران پوشال این است که قسمت سفید آن به خوبی از کلاله قرمز جدا نمی شود و معمولا قسمت های سفید یا زرد در آن دیده می شود. همچنین زعفران های پوشال دارای 3 کلاله قرمز رنگ هستند که از انتها به هم وصل شده اند. این نوع زعفران هم معمولا به شکل سنتی خشک می شود وبخاطر نا خالصی سفید که در آن دیده می شود مشتری خارجی کمی دارد  بیشتر در ایران مصرف می شود.

برای اطلاع از قیمت روز زعفران پوشال اینجا کلیک کنید.

 زعفران نرمه

به علت جابه جایی  زعفران با حجم بالا، به دلیل فشارها و ضربه های زیادی که به آن وارد می شود مقداری از آن دچار شکستگی، خرد و نرم شدگی می شود. این بخش از زعفران چون ظاهر اصلی و زیبایی خودش را از دست می دهد، جداسازی شده و با عنوان زعفران نرمه به بازار ارائه می شود. این زعفران ارش صادرات ندارد و بیشتر برای مصرف ایرانی ها که زعفران را آسیاب کرده و بر روی پلو یا انواع خورشت , استفاده می کنند کاربرد دارد.

فروش عمده و کیلویی زعفران سرگل کاویانی

زعفران سرگل کاویانی

زعفران سرگل

زعفرانی که یک به یک کلاله ها از هم جدا شده و دیگر, کلاله های 3تایی در آن دیده نمی شود. رنگ آن قرمز خالص است و ناخالصی های سفید رنگ در آن نمی بینیم. این  زعفران هم به شکل سنتی خشک می شود و به همین دلیل شکستگی و ناهماهنگی در اندازه کلاله ها زیاد دیده می شود. این نوع زعفران هم مصرف داخلی دارد وتا حدودی نیز صادر می شود.

برای اطلاع از قیمت روز زعفران سرگل اینجا کلیک کنید

فروش عمده و کیلویی زعفران سرگل کاویانی

زعفران سرگل درجه یک کاویانی

زعفران نگین

زعفران نگین مانند زعفران سرگل است اما با دستگاه خشک میشود و کیفیت بسیار بالاتری نسبت به آن دارد. قلم های قرمز و کشیده ، شکستگی ها و خمیدگی های کم. به دلیل بالا این نوع زعفران در صادرات طرفداران زیادی دارد و استفاده داخلی برای آن کمتر است و معمولا به عنوان هدیه وبا  بسته بندی های کادویی و با قیمت بالاترعرضه می گردد.

برای اطلاع از قیمت روز زعفران نگین اینجا کلیک کنید

فروش عمده و کیلویی زعفران نگین

زعفران نگین درجه یک کاویانی

زعفران سوپر نگین یا نگین ممتاز صادراتی

بالاخره به مهمترین قسمت رسیدیم. زعفران سوپر نگین بالاترین کیفیت زعفران است که در زمین های مرغوب کشت و با دستگاه های کاملا اتوماتیک خشک می شود. طول قلم های زعفران در آن از همه ی انواع زعفران بیشتر و کشیده تر است. کاملا قرمز و خوش رنگ و غالبا برای صادرات استفاده می شود.

زعفران کاویانی به علت اهمیت دادن ویژه به کیفیت، زعفران سوپرنگین را در 2 نوع سوپرنگین اتویی و سوپرنگین غیر اتویی به بازارعرضه می نماید ,تا دست مشتریان خویش را در انتخاب تنوع باز نگه دارد. .

برای اطلاع از قیمت روز زعفران سوپر نگین اینجا کلیک کنید

فروش عمده و کیلویی زعفران سوپر نگین

زعفران سوپر نگین اتویی گرید1

نتیجه گیری

ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان زعفران در دنیا است.دسته بندی زعفران در کشور های مختلف متفاوت است مثلا در اسپانیا ابتدا با معیار منطقه کشت و سپس با معیار طول و ضخامت کلاله درجه بندی می گردند و در انگلستان بر اساس خصوصیاتی همچون عطر و طعم و رنگ دسته بندی می شوند اما چیزی که حایز اهمیت است,آن است که در ایران زعفران های سرگل ، نگین و سوپر نگین همه این ویژگی ها و استانداردهای جهانی را دارند. و اما در این بین سوپر نگین از کیفیت و سود مالی بیشتر سپس نگین و بعد از آن سرگل بر خوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *